Parametry
Poziom ryzyka
Platforma
Klasa aktywów
Interwał
Data
środa, Wrzesień 5, 2018
Stopy zwrotu:
1 dzień
2.59%
1 tydzień
3.56%
1 miesiąc
2.75%
3 miesiące
-3.89%
12 miesięcy
12.41%
od początku
-15.28%
Liczba sygnałów
24178
Tracking Error (TR)
37.56
Information Ratio (IR)
0.43
Instrument
GPW S&P500
 Dodaj do portfela
Oceń: 
3
Średnia: (ocena)

Poniższy automat realizuje strategię opartą na wstęgach Bollingera, które zostaną wykorzystane, jako szkielet, lecz z modyfikacją wprowadzającą pamięć o ostatnich ekstremach (w przeciwieństwie do oryginalnego wskaźnika bazującego tylko na cenach zamknięcia). Koncept modyfikacji zakłada również wykorzystanie osi wskaźnika – 20 sesyjnej średniej EMA (na medianę).Tak rozbudowany automat mierzy zmienność rynku, kierunek trendu, śledzi okresy konsolidacji, momenty wybić, typuje miejsca ekstremów oraz zasięgi korekt.  System skupia się na gwałtownych wahnięciach kursu.

Wstęgi Bollingera pozwalają określić rodzaj trendu panującego na rynku:

- Cena w zakresie pomiędzy środkową i górną bandą oznacza trend wzrostowy

- Cena pomiędzy dolną a środkową – trend spadkowy.

W sytuacji, gdy wstęgi się zawężają, cena znajduje się w zakresie konsolidacji, rośnie prawdopodobieństwo wybicia o skali proporcjonalnej do poprzedzającego go okresu niskiej zmienności. Wyjście ceny poza zakres band nie jest jednoznaczne, bez dodatkowego wskaźnika trudno stwierdzić czy jest to moment, w którym trend się wyczerpuje, czy raczej moment, w którym przyspiesza. Dlatego w takich przypadkach na potrzeby weryfikacji stanu rynku automat stosuje wskaźnik RSI – wskaźnik wykraczający poza zmienność ceny.Statystycznie ekstremalne wychylenia poza kanał tworzony przez bandy zdarzają się rzadko. Ponadto granice wyznaczane przez wstęgi pełnią funkcję wsparcia lub oporu, co jest pomocne w wyznaczaniu poziomów ruchomych zleceń obronnych.

System będzie generował sygnały przy przecinaniu wstęg:

  1. Sygnał kupna - powstanie, gdy cena dotrze do dolnej wstęgi lub gdy przetnie od dołu środkową bandę.
  2. Sygnał sprzedaży – powstanie w momencie, gdy cena dotrze do górnej wstęgi lub gdy przetnie ona od góry środkową bandę.
Więcej informacji?

Wtyczki do platform

ZałącznikWielkość
Plik Sidoma_MT4_bollinger_rsi.exe21.35 MB

Zastrzeżenie prawne

Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Automatum.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści, w szczególności nie wskazuje konkretnych instrumentów finansowych w celach zainwestowania, ani nie zachęca do inwestowania w ogóle.